Память мученицы Татианы (Гримблит)

Во вторник 10/23 сентября в нашей обители был  совершен молебен святой новомученице Татиане (Гримблит). Это день, когда в 1937 году она по обвинению в антисоветской агитации и вредительстве, а фактически — за исповедание веры во Христа, верность Церкви и служение ближним была расстреляна и погребена на полигоне Бутово под Москвой. В нашем городе Александрове святая Татиана провела несколько лет. Она числилась в списках лишенных избирательных прав как административно высланная с 1929 года. В 1931 году снова была арестована, а после освобождения из лагеря в 1932 году вернулась в Александров и устроилась работать в больнице медсестрой. 28 ноября 1933 года была уволена заведующей Амбулаторией. 2 февраля 1935 года постановлением Горсовета восстановлена в правах, благодаря этому в 1936 году переехала в село Константиново под Сергиевым Посадом.

С житием святой Татианы и ее стихами вы можете ознакомиться здесь.

Тропарь, глас 3:

Мироносицам женам в добродетелех подражающи,/ в темницах и узах сущим усердно послужила еси,/ и, образ евангельскаго милосердия нам показавши,/ за Христа мученическую смерть прияла еси,/ Татиано преславная./ Ныне престолу Божию предстоящи,/ моли спастися душам нашим.

 Кондак, глас 2:

Слово Божие сердцем твоим восприемши,/ миру распялася еси,/ святая мученице Татиано,/ и, в служении страждущим Богу угодивши,/ плод добродетелей обилен пожала еси./ Сего ради буди нам ходатаица/ и умоли Создателя всех,/ бесплодие сердец наших исцелити,/ да принесем Ему плоды покаяния,/ любовь, милосердие и смирение.

Величание:

Величаем тя,/ святая мученице Татиано,/ и чтим честная страдания твоя,/ яже за Христа/ претерпела еси.

 Молитва

О, святая мученице Христова, Татиано! Агнца Божия непорочная агнице, целомудрия голубице, невесто Христа, Жениха твоего! Ты, во дни жития твоего мирския похоти презревши, паче земных благ Господа возлюбила еси и во страданиих обрела еси небесный покой. Призри ныне с Небесе и виждь, яко погибаем во обстояниих и скорбех наших. К тебе прибегаем и твоея милости просим, не отвержи нас, убогих чад твоих, не имущих елея добрых дел, и на путь покаяния настави. Помяни старцы и юныя, сироты и вдовицы, нищия и убогия, в темницах и заточении сущия, недугующия и скорбящия, изряднее же гонимыя веры ради Православныя. Нас же, юзами греха связанныя, разреши и ко спасению скоро направи, тебе бо дадеся благодать молитися за ны. Да твоим предстательством ограждаеми, достигнем Царствия Небеснаго, идеже вси святии пребывают, прославляюще Имя Пресвятыя Троицы, Отца и Сына и Святаго Духа во веки веков. Аминь.

_DSC7135_DSC7130_DSC7136_DSC7141_DSC7144

Эта запись защищена паролем. Введите пароль, чтобы посмотреть комментарии.